Soukromé zdravotnické zařízení se specializacemi:

Léčba alergických onemocnění

MUDr. Martin Nouza, CSc.

Alergická onemocnění představují nejčastější ze tří (vedle imunodeficitů a autoimunit) hlavních skupin imunitních onemocnění. Počet alergických onemocnění v posledních desetiletích prudce narůstá. Můžeme se jen dohadovat o příčinách nárůstu alergií v populaci. Uvažuje se o škodlivinami znečištěném životním prostředí či naopak o příliš čistém domácím prostředí.

Právě na této druhé skutečnosti staví a vysvětluje tak dramatický nárůst alergií v posledních letech tzv. hygienická teorie –zdá se, že imunitní systém dítěte není dnes, v době povšechné, až sterilní čistoty domácího prostředí (známé heslo z plakátů dětských ordinací „napřed mýdlo a pak jídlo!“), dostatečně trénován kontakty s bakteriemi. To vede k přesmyku imunitní odpovědi více k tvorbě protilátek a tím i protilátek třídy IgE, které jsou právě spoluzodpovědné za alergické potíže. Je třeba si však uvědomit, že s dispozicí k alergiím se rodíme.

Tato vloha – atopie - je vrozená, geneticky podmíněná; dědí se a přenáší z rodičů na děti. Může, ale také nemusí se jako alergie projevit. To záleží na mnoha proměnlivých faktorech, my však známe jen některé z nich. A právě k nim patří dopady znečištěného životního prostředí, míra expozice alergenům, stravovací návyky, malý kontakt s infekcemi v dětství a jaksi nedostatečný trénink imunitního systému. Významnou roli hraje i stres a vliv řady dalších vnějších podnětů na psychiku s následnou transformací do tělesného, somatického problému. Toto pojetí alergických stavů, tak jak je nahlížíme v našem Centru klinické imunologie, vychází z psychosomatických předpokladů, což ostatně vyplývá i z poznatků úzké provázanosti imunitního systému s endokrinním systémem a centrální nervovou soustavou.

Z toho plynou i různé možnosti léčby, vedle léků – antihistaminik – využíváme i desenzibilizační alergenovou léčbu a další podpůrné postupy, např. akupunkturu. Pokud se atopie projeví, může mít řadu podob – vedle pylových projevů (senná rýma, zánět spojivek) - vídáme také kopřivku, atopický ekzém či nejzávažnější alergické projevy – průduškové astma nebo anafylaktický šok. Alergie se může projevit u člověka kdykoliv v průběhu života. Jindy, např. po výskytu atopického ekzému v útlém dětství a po bezpříznakovém období ve školním věku, se v dospívání často poprvé projeví průduškové astma.

K nejdůležitějším původcům alergických obtíží patří pyly rostlin. Způsobují alergickou rýmu, zánět spojivek a astma bronchiale. Vedle pylů působí často alergické projevy také v domácím prachu obsažené plísně a zvláště roztoči s jejich výměšky. Alergie mohou být vyvolány také bílkovinami, přítomnými na zvířecí srsti (pes, kočka) a celou škálou potravin, kde nejčastějšími alergeny jsou kravské mléko, vejce, ryby, sója a kořenová zelenina.

Alergické projevy jsou působeny uvolněním histaminu a dalších látek pocházejících z tzv. žírných buněk a některých bílých krvinek. Velice významná je při alergii také role zánětu. Klinickými projevy uvolnění histaminu je zarudnutí, prosáknutí, svědění a pocit horka na kůži, otok a svědění sliznic očních spojivek, nosu a nosohltanu se slzením, vodnatou rýmou a kýcháním.

V průduškách se alergie projeví sípáním, kašláním nebo i dušností s pocitem nedostatku vzduchu. Působení histaminu se může projevit i jinde v organismu. V zažívacím traktu stoupá kyselost žaludeční šťávy, ve střevě se tvoří zvýšeně hlen, mohou být bolesti břicha a průjem. V kardiovaskulárním systému dochází k poklesu krevního tlaku, srdečním arytmiím, v nervové soustavě vede k předráždění a dezorientaci.

Snaha o ovlivnění klinických projevů alergie směřovala k objevu léků, blokujících působení histaminu; jsou označována jako antihistaminika. První ze skupiny antihistaminik byl objeven ve 40. letech 20. století. Od té doby patří k nejpoužívanějším lékům v léčbě alergických chorob, ale také k nejčastěji předepisovaným lékům vůbec. Řada z antihistaminik I. generace je s úspěchem používána dodnes – jsou to léky Dithiaden, Tavegyl, Fenistil 24 či Prothazin.

Po lécích první generace, které přeci jenom působí hodně tlumivě (při léčbě bývaly často děti ve škole ospalé a prudce se zhoršoval jejich prospěch, řidiči zase nemohli usednout za volant…), byly vyvinuty přípravky druhé generace, zvláště cetirizin a loratadin, které, díky výrazně cílenému působení na histaminový receptor, mají méně tlumivého účinku a navíc působí déledobě. Potěšující je, že jsou dostupné nejenom na lékařský předpis, ale pro první pomoc i jako volně prodejná léčiva. Patří sem přípravky s obsahem cetirizinu (např. Zyrtec, Letizen, Cerex, Zodac, či Analergie a Cetirizin-SL) a léky s obsahem loratadinu (např. Claritine, Flonidan, Loranol či Loratadin-Ratiopharm).

V posledních měsících byla i v naší republice představena dvě nová léčiva, vycházející z antihistaminik II. generace, ale s ještě více vylepšenými vlastnostmi, pro které jsou označována jako III. generace antihistaminik. Jsou dostupná jenom na lékařský předpis s doplatkem pacienta kolem 120,- Kč na měsíc léčby; patří k nim levocetirizin (Xyzal) a desloratadin (Aerius).

Antihistaminika jsou k dispozici nejen k užívání vnitřně, ale i k zevnímu použití. Ve formě očních kapek mnohým vyhovuje tradiční Sanorin – Analergin, Spersallerg, Livostin, a další. Z nosních sprejů se m.j. používají Livostin a Allergodil. Na kůži se uplatňují protialergické gely Fenistil a Psilo-Balsam, Fenistil je také k dispozici jako roll-on.Centrum klinické imunologie
Havelská 14
110 00 Praha 1 – Staré Město
tel: 02/2209 4200
e-mail: nouza@imunologie.cz

Diagnostika, posouzení typu a charakteru bolesti hlavy - Centrum bolesti hlavy

Zakoupili jsme přístroj na
24 hodinovou monitoraci krevního tlaku - tzv. tlakový Holter. Objednejte se...

Test nesnášenlivosti potravin Hypersenzitivita na potraviny může být příčina vašich potíží. Nechte si u nás udělat test...

CENTRUM KLINICKÉ
IMUNOLOGIE

Havelská 14, Praha 1
110 00 Staré Město
+420 222 094200
nouza@imunologie.cz

Plaňanská 573/1, Praha 10
108 00 Malešice
+420 281 019239

čís. účtu: 187946348/0300