Lékaři
MUDr. SIMONA OBERMANNOVÁ
Po absolvování 3. Lékařské fakulty UK Praha v roce 1992, nastoupila na Neurologickou kliniku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Zde se věnovala práci na lůžkových odděleních, konziliární službě a později zde také pracovala jako vedoucí lékařka ambulance. Nejen že vedla poradnu pro záchvatová onemocnění, účastnila se také v zajištění ústavních pohotovostních služeb. V roce 1996 složila první a v roce 2003 druhou atestaci v oboru neurologie. Pravidelně se účastní vzdělávacích akcí a neurologických kongresů.
V Centru klinické imunologie pracuje od roku 2011 a věnuje se neurologii v celé šíři oboru v ambulantním provozu, vyhodnocování EEG záznamů a zajištění infuzní analgetické terapie. Dále také provádí akupunkturu a aplikace postupů fyziologické regulační medicíny. Od založení našeho pracoviště v Praze 10 Malešicích v roce 2013 působí jako jeho vedoucí lékařka.
MUDr. ALENA HYHLÍKOVÁ
Po absolvování Střední zdravotnické školy v oboru rehabilitace vystudovala Lékařskou fakultu UK Praha, s promocí v roce 1999. Následně nastoupila na Neurologickou kliniku Fakultní nemocnice Motol a v roce 2001 na Neurologickou kliniku Fakultní Thomayerovy nemocnice. V r. 2002 získala specializaci I. st. v oboru neurologie. Od roku 2007 pracuje jako ambulantní neuroložka v Praze. Pacientům nabízí vyšetření a léčbu široké škály neurologických onemocnění.
K objektivizaci nervosvalových onemocnění provádí EMG vyšetření, jako další pomocnou metodu při diagnostice poruch mozku doplňuje vyšetření EEG. Při vertebrogenních onemocněních též využívá postupů manuální medicíny.
V Centru klinické imunologie pracuje od roku 2016 a průběžně absolvuje kurzy v rámci celoživotního vzdělávání v medicíně.
MUDr. SIMONETA SOUKUPOVÁ
Zkušená lékařka s kompletním vzděláním v oboru neurologie a s velkou ambulantní praxí. Současně se věnuje i klinickému výzkumu ve farmakologii.
V Centru klinické imunologie pracuje od roku 2015 jako specializovaná lékařka – neuroložka.
MUDr. Bc. MARKÉTA KINDLOVÁ
Vystudovala Všeobecné lékařství na 2. lékařské fakultě a Biologii na Přírodovědecké fakultě UK, poté nastoupila na 3. interní kliniku 1. LF UK a VFN. Pravidelně se účastní odborných kongresů, konferencí a dalších vzdělávacích akcí. Během působení v Centru klinické imunologie úspěšně složila atestační zkoušku v oboru alergologie a klinická imunologie. Současně si neustále rozšiřuje i vědomosti v dalších oborech – v dermatologii, pneumologii, ORL a revmatologii.
Specializuje se na problematiku potravinových a inhalačních alergií, imunodeficitů a autoimunitních onemocnění. Je držitelkou Diplomu celoživotního vzdělávání.
V Centru klinické imunologie pracuje od roku 2021, v poslední době jako vedoucí lékařka oboru alergologie a klinická imunologie.
MUDr. DÁVID HELL
Absolvent 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci pracoval v Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Na Bulovce. Od března roku 2023 pracuje v Centru klinické imunologie.
MUDr. VERONIKA JANÁČOVÁ
Po studiu 1. lékařské fakulty pracovala na dětském oddělení a urgentním příjmu. Po několika letech všeobecné pediatrické praxe svoji pozornost zaměřila na dětské onkologické a transplantované pacienty a děti se závažnými poruchami imunity. V rámci standardní péče o tyto pacienty se navíc zabývala ovlivňováním imunitního systému, např. podáváním imunomodulační terapie či očkováním. Dále mj. sestavovala speciální očkovací plány pacientům s různými poruchami imunity.
Po získání atestace z oboru Klinická imunologie a alergologie se stále vzdělává se zájmem v ostatních oborech, které jsou s imuno-alergologií úzce propojeny (např. dermatologie, pneumologie, gastroenterologie atd.), pro obsáhnutí všech vědomostí o člověku jako celku.
Paní doktorka léčí dětské a mladé dospělé pacienty s častou nemocností, různými typy alergie a s dalšími imunopatologickými stavy, např. v rámci jiného základního onemocnění.
Od začátku roku 2025 pracuje částečně i v Centru klinické imunologie.
MUDr. EVA SVOBODOVÁ
Po absolvování Fakulty všeobecného lékařství (nyní 1. lékařské fakulty) Univerzity Karlovy v Praze v roce 1973 nastoupila jako sekundární lékařka na Interní oddělení Nemocnice v České Kamenici. Od r. 1981 pracovala jako odborná pracovnice v Ústavu nukleární medicíny, kde se pod vedením prof. MUDr. Zdeňka Dienstbiera, DrSc. věnovala péči o pacienty s maligními lymfomy. V roce 1982 složila atestaci v oboru Vnitřní lékařství. V dalších letech působila jako ambulantní internistka postupně v Praze 9, 7 a 1. Během této doby také zastupovala nepřítomné lékaře na plicním oddělení a na diabetologii. Od začátku roku 2022 pracuje v Centru klinické imunologie.
Vždy upřednostňovala možnost vidět člověka v širších souvislostech. Od roku 1991 se věnuje meditaci Sahadža jógy, která jí umožňuje hlouběji chápat příčiny a podstatu mnoha zejména psychosomatických nemocí. V roce 1996 – 1997 pracovala 4 měsíce v Sahaja Yoga Research and Health Centre v Belapuru, Navi Mumbai, v Indii, kde získala praktické zkušenosti s léčením pomocí meditace Sahadža jógy.
Ve své praxi uplatňuje mnohaleté zkušenosti jak z alopatické (západní) medicíny, tak z východního celostního pohledu, vycházejícího zejména z indické tradice. Sahadža jóga jako metoda vedoucí k harmonizaci člověka na různých úrovních včetně fyzického zdraví a umožňující hlubokou duchovní transformaci dříve přístupnou jen výjimečným asketům, kteří jí zasvětili celý život, je zároveň v současné době přístupná všem zájemcům díky její stvořitelce Šrí Matadží Nirmale Déví, od jejíhož narození v roce 2023 uplynulo 100 let.
MUDr. ALENA NOUZOVÁ
Po absolvování 1.Lékařské fakulty UK Praha a roční praxi na interním oddělení mimo Prahu, nastoupila v roce 1986 na Neurologickou kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze jako sekundární lékařka. V jejích povinnostech kromě péče o neurologické pacienty byla i služba konziliární, práce v odborných laboratořích a také výuka mediků. Specializovala se hlavně na práci na oddělení akutní péče o neurologicky nemocné. V roce 1986 složila první a v roce 1993 druhou atestaci v oboru ( práce ke 2. atestaci byla na téma „Nádory mozku a možnosti jejich léčby“ ).
V Centru klinické imunologie se od r. 2004 věnuje široké problematice bolestí hlavy a vede poradnu bolesti hlavy. Ke svým pacientům a klientům přistupuje vždy velmi komplexně a s mimořádnou empatií.
Od ledna 2016 působí též jako samostatný konzultant, kdy zúročuje svou více než 20ti letou zkušenost. Metoda MUDr. A. Nouzové vychází z antroposofické medicíny Rudolfa Steinera, tradiční čínské medicíny, korejského systému su-jok a logoterapie, psychoterapeutické metody vyvinuté Viktorem E. Franklem. Velmi byla oslovena i naukou Carla G. Junga o ženské a mužské stránce naší osobnosti (anima-animus) a pracemi R. Dahlkeho. Svojí vlastní metodu a postupy prezentuje s využitím psychosomatické medicíny, jak je u nás dlouhodobě představována MUDr. Radkinem Honzákem. Jde tedy o biologicko – psychosomatická koncepce v každodenní praxi.
MUDr. MARTIN NOUZA, CSc.
Klinický imunolog, alergolog, internista a nefrolog, absolvoval lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci pracoval 10 let v pražském IKEM, kde se věnoval péči o nemocné s chorobami ledvin a o nemocné po transplantaci ledviny. Zde také dosáhl vědeckého stupně kandidáta věd (CSc.) prací, řešící infekční komplikace nemocných s poruchami imunity. Postupně složil tři odborné atestace (vnitřní lékařství, nefrologie a klinická imunologie – alergologie). Od roku 1995 získával zkušenosti pod vedením předního klinického imunologa a polyhistora MUDr. Jaroslava Svobody v klinické imunologii a celostním, holistickém přístupu v medicíně. V roce 1996 spolu založili Centrum péče o nemocné s chronickým únavovým syndromem (CFS), které si vytklo za cíl zajištění komplexní péči o nemocné s CFS, zvláště vytvořením podmínek ke spolupráci odborníků různých medicínských oborů se zájmem o CFS a další chronické únavové stavy.
V lednu 2000, na prahu 21. století, založil Centrum klinické imunologie, ambulantní zdravotnické zařízení, sloužící potřebám nemocných nejen z Prahy, ale z celé České republiky.
Je autorem řady článků v odborném i populárním tisku. Jeho články a komentáře byly publikovány v časopisech Medicína, Lékařské listy, Interna, Causa subita, Solutio či Alergie, dále v denním tisku LN, MF DNES, ad. Je prvním autorem odborné knihy, pojednávající o chronickém únavovém syndromu a příbuzných stavech (Nouza M., Svoboda J.: Chronický únavový syndrom. Galén, Praha, 1998), která představuje první souborné dílo v této problematice na našem území. Je také editorem a spoluautorem ojedinělého díla – přehledného sborníku Imunologie ’98 (Galén, Praha, 1998) a dvou populárních knížek Chronický únavový syndrom v otázkách a odpovědích (Nadace CFS, Praha, 1996) a Únava známá a neznámá (Centrum klinické imunologie, 2000). Publikoval i na Slovensku, např. v knize Reumatologia VI. profesora MUDr. Jozefa Rovenského, DrSc., a také napsal příspěvky do dvou knih MUDr. Radkina Honzáka, CSc. Během své odborné práce se věnoval i výuce v Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze, výsledky své práce přednášel na odborných lékařských fórech doma i v zahraničí. Působil i v několika domácích i zahraničních odborných a vědeckých společnostech. Po řadu let vedl internetovou poradnu IDNES a ONA DNES. Časopisem TÝDEN byl zařazen mezi přední představitele aktuální medicíny (Top lékaři napříč republikou, Týden, 16/2016). V praxi se soustřeďuje zvláště na prevenci a léčbu stavů spojených s chronickou únavou a poruchami imunity. S velkým soustředěním se zabývá i problematikou přírodních léčiv a jejich místu v moderní medicíně. Získal velké zkušenosti s aplikací akupunktury a čínských léčivých hub. Dlouhodobě se zabývá vlivem slizniční mikrobioty na imunitní systém.
Ti, bez kterých by to nefungovalo
PETRA POLÁKOVÁ KATSIANIKU
Petra Poláková Katsianiku vystudovala Střední zdravotnickou školu – obor všeobecná zdravotní sestra a ukončila vzdělání maturitní zkouškou v roce 1992. Od té doby prošla praxí na Klinice kardiologie a později Klinice nefrologie v IKEM a ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.
V Centru klinické imunologie pracuje od roku 2013 nejen jako zdravotní sestra specializovaná na neurologii a alergologii, ale též zastává v posledních letech pozici laborantky EEG a EMG.
MARTINA MACHOVCOVÁ
Martina Machovcová vystudovala Střední zdravotnickou školu – obor všeobecná zdravotní sestra a ukončila vzdělání maturitní zkouškou v roce 2005. Od té doby prošla praxí na dětské transplantační jednotce
hemato-onkologie FN Motol, akutní kardiologie NNH, neurologické JIP VFN. Poslední zkušenost získala jako vrchní sestra domácí zdravotní péče, kde byla také součástí paliativního týmu.
V Centru klinické imunologie pracuje od roku 2022.
LUDMILA KRAPÍTKOVÁ
Po ukončení Střední zdravotní školy Vsetín v roce 1973 pracovala paní Ludmila Krapítková ve Valašském Meziříčí a později v několika nemocnicích v Praze.
V Centru klinické imunologie pracuje od roku 2013 jako laborantka EEG.
S vděčností vzpomínáme
MUDr. KAREL NOUZA, DrSc.
MUDr. Karel Nouza, DrSc. se narodil 21.5.1930 v jihočeském Veselí nad Lužnicí v rodině učitele a s rodinou žil v Kardašově Řečici. Po absolvování gymnázia v Soběslavi (za války) a v Jindřichově Hradci (maturita 1949) vystudoval Lékařskou fakultu Karlovy Univerzity v Praze (promoce 1955). Po promoci pracoval skoro dva roky na Interním oddělení Nemocnice v Písku. Řadu let (do 1964) pak pracoval v Ústavu hematologie a krevní transfúze, do roku 1990 v Ústavech ČSAV ( Milanem Haškem vedený ÚEBG a později Ústav experimentální medicíny ČSAV). Od roku 1990 do 1993 vedl Imunobiologickou laboratoř v Ústavu pro péči o matku a dítě, kde rozvinul až do praxe reprodukční imunologii. Po odchodu do důchodu byl poradcem ve firmě Biocentrum, později MUCOS CZ., zabývající se systémovou enzymoterapií. Firma umožnila několik let vydávat pod jeho vedením časopis Fórum imunologie a později přílohu časopisu Medicína pod názvem Imunologie dnes.
V ÚEBG provedl jedny z prvních transplantací kostní dřeně nemocným s aplastickou anemií a leukémií, dlouhou dobu se intenzívně zabýval léčbou autoimunitních chorob cytostatiky. V Ústavech ČSAV se zabýval hlavně studiemi imunomodulačních látek, antilymfocytárního séra a imunologické tolerance. V 1963 obdržel titul CSc., v roce 1975 pak výjimečný titul DrSc. I. atestace z vnitřního lékařství složil r. 1959, II. atestaci v r. 1974. V 60. letech pracoval jako výkonný redaktor „Folia biologica“. Byl autorem více než 450 vědeckých prací v domácích i zahraničních časopisech a několika odborných monografií převážně v oboru imunologie.
Spolu s prof. Ctiradem Johnem vydali velké monografie „Imunologie a medicína“ (1972), jejíž 2. vydání v roce 1975 získalo cenu nakladatelství Avicenum, a „Imunologie zdraví a nemoci“ (1987). Sám připravil do knihy Dr. O. Dostálové věnované pokročilým onkologických stavům (1996) dvě kapitoly – Imunita a zhoubné nádory a Enzymoterapie nádorů. S Emilem Skamenem napsali brožuru Antilymfocytární sérum a se synem Martinem připravili sborník Imunologie ´98.
Do povědomí širší veřejnosti dostal díky svým vědeckopopulárním knihám „Skrytá moc imunity“ (1981) (oceněná Literárním fondem) – později vydaná pod stejným názvem v doplněné formě na Slovensku a „Rouby života“ (později slovenské Transplantáty pre život). Opět spolu s C. Johnem napsali kapitolu věnovanou imunologii do knihy Oty Gregora Stárnout, to je kumšt.
Řadu měsíců pracoval u profesora Georgese Mathého v Ústavu imunogenetiky ve francouzském Villejuif, kratší pobyty absolvoval v několika ústavech v Anglii, v Holandsku, Belgii, SSSR, Polsku, Maďarsku, NDR. Zúčastnil se aktivně řady domácích a mezinárodních konferencí s přednáškami nebo postery. V zahraničí přednášel nejen anglicky, ale i německy, francouzsky a rusky . Často vystupoval na stanicích Československého rozhlasu a Československé televize. Jako hlavní řešitel nebo spoluřešitel řešil několik závažných úkolů v rámci Grantových agentur. Kromě členství v našich imunologických společnostech – ČSIS (řadu let ve výboru), byl čestným členem ALPS (Adria Society for Immunology of Reproduction), Slovenské imunologické společnosti a Československé společnosti pro alergologii a klinickou imunologii.
V posledních letech pracoval na menší úvazek v Centru klinické imunologie syna Martina a v IBL ÚPMD v rámci grantu MUDr. Jindřicha Madara, kde pomáhal řešit imunologické překážky neplodnosti párů a opakovaného potrácení.
Byl oblíbeným společníkem, zpěvákem, tanečníkem a hráčem na klavír či kytaru. Byl celoživotní oporou své manželce Aleně a milujícím tátou nám dvěma dětem a vlídným dědou svým 5 vnoučatům. Bude nám všem chybět.
Requiescat in pace.