V Centru klinické imunologie se Vám snažíme nabídnout komplexní a holistický pohled na Vaše problémy. Spolupracujeme tedy s několika odborníky v oboru psychosomatiky a duševního zdraví. Tyto služby jsou mimo standardní nabídku pojišťovnami hrazených služeb naší ordinace.

Potravinové intolerance

V posledních letech se ukazuje, že řada onemocnění může být vysvětlena chronickou intolerancí (nesnášenlivostí) ke specifickým antigenům různých potravin. Centrum klinické imunologie se této problematice věnuje již téměř 10 let na lékařské úrovni. Nejedná se o časný alergický typ reakce, zprostředkované IgE protilátkami, ale hlavní roli zde hrají IgG4 protilátky. Pomocí průkazu těchto protilátek a následně dietou s vyloučením problematických potravin lze v mnoha případech výrazně zlepšit stav pacienta.

Potraviny, nejčastěji vyvolávající intoleranci jsou mléčné výrobky, pšenice (lepek – objevuje se u více než 5 % lidí), vejce, brambory a další lilkovité rostliny, kvasnice, mořské ryby a mnoho dalších. Mezi nejčastější projevy potravinové intolerance patří mimo jiné bolesti hlavy a břicha, problémy s trávením, zvýšená nemocnost s projevy snížené imunity, kožní problémy jako jsou ekzémy a akné, psychické poruchy jako deprese, úzkosti, nadváha nebo naopak váhový úbytek, poruchy spánku, chronická únava či hyperaktivita.

Příběh z naší ambulance: 

Po známosti mne vyhledal významný zahraniční manažer, pracující ve vrcholové funkci farmaceutické! společnosti, trpící řadu let bolestmi hlavy, kolen, zad a velmi nepříjemnými zažívacími obtížemi. Žádná léčba mu doposud nepřinesla déledobou úlevu. Ano, různé chemické léky na chvíli pomohly, odstranily bolest. Ale pojejich vysazení se obtíže vrátily. Neméně nepříjemné pro nějbylo i to, že nebyl schopen zhubnout svých zhruba 10 kg nadváhy. Po pečlivém rozboru jeho obtíží a vyšetření jsme se domluvili, že by rád podstoupil náš test k vyšetření potravinové alergie. Výsledek překvapil i mne: s tak vysokou hodnotou protilátek proti kaseinu jsem se za svou praxi ještě nesetkal. Hodnoty několika dalších potravin již tak vysoké nebyly. Nasadili jsme tedy přísnou eliminační dietu s vyloučením zjištěných potravin, na prvním místě kravského mléka a všech jeho podob. Výsledek léčby byl ohromující: již během prvních několika dní se začal cítit mnohem lépe, vrátila se mu energie a postupně ustoupily všechny zdravotní problémy…

V současné době jsme schopni detekovat během jednoho krevního vyšetření více než 200 specifických IgG4 protilátek proti potravinám.

Potraviny, zahrnuté v komplexním testu více než 200 potravin:

Potraviny, zahrnuté ve skríninkovém testu 20 nejrizikovějších potravin:

Vyšetření potravinových intolerancí není hrazeno ze zdravotního pojištění.  Ceny testů jsou uvedeny v našem ceníku. Vyšetření potravinových intolerancí v našem zdravotnickém zařízení probíhá pod dohledem lékaře a zahrnuje krevní odběr, laboratorní vyšetření protilátek podtřídy IgG4 proti 20 (skríninkový, orientační test) nebo více než 200 potravinám (komplexní, nejpodrobnější test). Dále je součástí vyšetření konzultace se zdravotním a dietetickým specialistou s výsledky krevních testů a návrh diety a případné další léčby.

Psychosomatika, konzultace, jak se vyznat sám v sobě

Trpíte lékařsky nevysvětlitelnými problémy? Medicína vás nedokáže zbavit nemoci? Nechcete brát jenom léky? Bolí vás hlava? Máte chronické střevní potíže? Jste chronicky unaveni? Máte kožní problémy? Trpíte herpesy? Nedaří se vám otěhotnět?

A chcete být na tom lépe?

PAK VÍTEJTE V MÉ PORADNĚ.

MUDr. Alena Nouzová. Poradnu jsem založila v roce 2003 v Havelské 14, v Praze 1, na Starém Městě. Mám licence České lékařské komory v oboru neurologie a atestaci I. i II. stupně. Ke svým klientům přistupuji zásadně komplexně s mimořádnou empatií. Mám za sebou více než patnáctiletou zkušenost s vypracováním vlastní metody práce s klienty. Vycházím z antroposofické medicíny Rudolfa Steinera, tradiční čínské medicíny a a logoterapie, psychoterapeutické metody rozpracované Viktorem Franklem. Velmi mne inspirovala nauka Carla Gustava Junga o ženské a mužské stránce naší osobnosti (anima-animus) a četné práce Rüdigera Dahlkeho.

Svoji vlastní metodu a postupy propojuji s využitím psychosomatické medicíny, jak je u nás dlouhodobě představována MUDr. Radkinem Honzákem. Jde tedy o biologicko psychosomatickou spirituální koncepci v každodenní praxi.

Pro objednání, či více informací nás kontaktujte na emailu alena.nouzova@centrum.cz, nebo na www.alenanouzova.cz

Psychologické poradenství a terapie

Dr. Eva Nouzová, Ph.D. vystudovala psychologii a sociologii na univerzitě v Aberdeenu, ve Velké Británii, kde posléze také získala doktorát v oblasti diagnostiky psychických poruch a neuropsychologie. Následně několik let pracovala v ambulancích a nemocnicích v Edinburghu a Glasgow ve Skotsku. V současné době se věnuje soukromé terapeutické práci s klienty s duševním onemocněním, kde využívá zkušenosti nabité studiem a praxí v zahraničí. Soustředí se především na terapii ve stylu KBT, terapii pomocí přijetí a závazku a na soucit zaměřenou terapii. Pracuje s klienty s úzkostmi, depresemi, či složitými životními situacemi.

Pro objednání či více informací nás kontaktujte na emailu enpsychologie@gmail.com či na www.enpsychologie.cz

Testy paměti

Dr Eva Nouzová se také specializuje na poruchy kognitivních funkcí a věnuje se testování paměti a časné diagnostice Alzheimerovy choroby.

Máte pocit, že zapomínáte? Špatně se soustředíte, či lehce ztrácíte pozornost? Nemůžete si občas vybavit slova, i když je máte takzvaně „na jazyku“?

Náš mozek je schopen zvládat několik věcí najednou a má mnoho funkcí, včetně funkce paměti, orientace v prostoru, schopnosti se soustředit, mluvit a celkově vnímat věci kolem sebe. Může se stát, že tyto funkce začnou pokulhávat a my si začneme tyto změny uvědomovat.

Většinou je viníkem těchto problémů stres, náročná pracovní náplň, či složité osobní okolnosti. Jsou ovšem situace, kdy důvody mohou být závažnější a mozkové funkce se horší neúměrně s věkem a naší životní situací.

Pokud se do této situace dostaneme, je žádoucí zjistit, zda-li se opravdu jedná „jen“ o stres, či aktuální osobní problémy, či zda je na vině nějaký zdravotní problém.

Již mnoho let se zabývám diagnostikou mozkových dysfunkcí a ze své praxe vím, že časná diagnóza vede k lepším výsledkům. Prevence je tudíž zásadní.

Během našich sezení rozebereme Vaše aktuální potíže a problémy a otestujeme Vaše mozkové funkce pomocí kognitivních testů. Kognitivní testy se skládají z různých psaných i ústních úloh, které mají za cíl prozkoumat fungování Vaší paměti, soustředění a pozornosti. Není se čeho bát; testy jsou bezbolestné a pro někoho jsou dokonce i zábavné.